Türkiye Cumhuriyeti

TİCARET BAKANLIĞI

Uluslararası Tüketici Koruma Ve Uygulama Ağı (ICPEN)’nin İlkbahar Konferansı Başlıyor

Türkiye’nin dönem başkanlığını yaptığı Uluslararası Tüketici Koruma ve Uygulama Ağı olarak bilinen ICPEN’in ilkbahar dönem toplantısı 11-13 Nisan 2018 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek. Toplantının açılış konuşmasını 11 Nisan’ da Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent TÜFENKCİ yapacak.
 
 ICPEN Üst Düzey Yöneticiler Oturumu ve ICPEN Bahar Konferansı adı altında yapılacak etkinliklere, 46 ülke ve 4 uluslararası kuruluştan 102 katılımcının iştirak etmesi bekleniyor. Türkiye’nin dönem başkanlığı kapsamında Antalya'da 13-16 Kasım 2017 tarihleri arasında düzenlenen En İyi Uygulamalar Çalıştayı ve Sonbahar Konferansı’na 35 ülke ve 4 uluslararası kuruluştan 81 temsilci katılmıştı. İstanbul toplantılarına katılımın Antalya toplantılarına nazaran önemli ölçüde artmasında,  Antalya toplantılarının oldukça verimli ve başarılı geçmesinin büyük bir etkisi olduğu ifade edildi.
 
ICPEN İstanbul toplantılarında;“Econsumer.gov” ve ICPEN sınır ötesi şikayet sistemi, dijital ekonomide hüküm ve koşullar, tüketici gizliliğinin korunması, sosyal medya yoluyla pazarlama,  ikincil biletleme (internet karaborsası) uygulamalarının analizi, tüketici uyuşmazlıklarının çözümü ve kamu idarelerinin rolü gibi tüketicinin korunması alanında yeni ortaya çıkan konuların ele alınması bekleniyor. Konu başlıklarının seçiminde Türk tüketicisinin de hâlihazırda yaşadığı ya da yakın bir gelecekte yaşaması ihtimali bulunan sorunların göz önünde bulundurulduğu belirtildi.
 
ICPEN Nedir:
Tüketicinin korunması alanında bilgi ve tecrübe paylaşımı, dünya nezdindeki en iyi tüketici koruma uygulamalarının analizi, idari işbirliği gibi araçları kullanarak ortak akılla tüketicileri uluslararası düzeyde koruyan Uluslararası Tüketici Koruma ve Uygulama Ağı, 62 üye ülke ve ICPEN gözlemcisi statüsünde olan 5 uluslararası kurum/kuruluş (OECD, Avrupa Komisyonu (EC), Ibero-American Tüketici Koruma Forumu (FIAGC), Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Örgütü (UNCTAD) ve Küresel Gizlilik Uygulama Ağı (GPEN) ) ile faaliyet göstermektedir. 1992 yılında kurulan ICPEN, 25 yıldır faaliyetlerini aralıksız sürdürmekte olup küresel ölçekte tüketicilerin korunmasına katkı sağlayan en önemli uluslararası organizasyondur.
 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.