T.C.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı

Bakan Tüfenkci, CNN Türk canlı yayınına konuk oldu

Bakan Tüfenkci, geçtiğimiz günlerde Başbakan Binali Yıldırım’ın Diyarbakır’da açıkladığı Yatırım ve Teşvik Paketi'nin Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki iller için önemli bir fırsat olduğunu söyledi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, CNN Türk canlı yayınında Gülşen Coşkun’un sorularını yanıtladı.

Bakan Tüfenkci, geçtiğimiz günlerde Başbakan Binali Yıldırım’ın Diyarbakır’da açıkladığı Yatırım ve Teşvik Paketi, kredi kartlarına uygulanan taksit sayıları ve bunun ekonomiye etkisi ile gümrük kapılarındaki son durum hakkında bilgi verdi.
 

Bakan Tüfenkci’nin konuşması şöyle:

Yatırım ve Teşvik Paketi 
Bu paket özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki iller için mükemmel ve heyecan uyandıran bir paketti. Şimdiden bunun olumlu yansımalarını alıyoruz. Birçok işadamımız bu illerde nasıl, kimlerle yatırım yapabiliriz diye bizlere müracaat etmekteler. Bu paket bu iller için gerçekten yeni bir fırsat yeni bir heyecan oluşturdu.

Öncelikli terörden zarar gören il ve ilçeler var. Bunlarla ilgili hemen adım atılacak, bu illerin yeniden inşası ve ihyası için biz hükümet olarak 10 milyara yakın bir kaynak bütçe ayırdık. Özellikle Sur, İdil, Cizre, Hakkâri Yüksekova, Mardin Nusaybin buralarda konut yapımına öncelik vereceğiz. Buralarda hastane, ibadethane, sosyal tesisler yapacağız.

Sur’un yeniden inşası için 1.9 milyar, Şırnak için 3 buçuk milyar, Hakkari için 2 buçuk milyar, Mardin için 1.8 milyar lira toplam 10 milyar lira gibi bir rakam yapıyor.

Evleri ve işyerleri zarar gören esnaflarımız vardı. O esnaflarımızın zararlarını ve eşya kayıplarını gidermek için yaklaşık 256 milyon liralık bir ödeme de yapıyoruz. Bizim amacımız oranın yeniden sosyal dokuları ile beraber esnafın yeniden ticaretini canlı bir şekilde yapacak şekilde, yeniden inşa ve ihyası. Bu Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından yürütülüyor.  

Çevre illeri de içerisine alan bu teşvik paketiyle özellikle sınır illerinde olanlarda hayvancılığın teşviki, biraz daha meyveciliğin yoğun olduğu illerde mesela Malatya, Elazığ cazibe merkezlerinde meyveciliğin teşviki, küçükbaş hayvanların teşvikinden tutun da tekstil ağırlıklı mobilya yapı malzemeleri ağırlıklı teşvikleri yapacağız.
 
Yatırımların güvenliği 
En önemli husus güvenlik. Bizim de birinci önceliğimiz zaten güvenlik. Güvenliği sağlamak adına Cizre’de, Silopi’de, Nusaybin’de, Sur’da teröristlerin o yöre halkına yapmış olduğu zulümden baskıdan kurtarmak ve güvenliği sağlamak adına güvenlik güçlerimiz operasyon yaptılar, kırsalda da yapmaya devam ediyorlar.

Terörün üzerine hem yurt içinde hem yurt dışında ciddi anlamda gidildiği bir dönem. Orada amacımız mutlak güvenliğin sağlanması. Terör örgütlerine prim vermeden, halkın güvenliğini sağlayarak aynı zamanda refahını da sağlamak.

Sadece işsizliği çözmek oradaki problemlerin çözülmesi anlamına da gelmiyor. Orada başka sosyal projeleri de hayata geçirmek gerekir. Kadınlara, gençlerimize yönelik o insanların yaşam standardını artırmaya yönelik eğitimden üniversiteye kadar bir dizi önlemleri de alarak iyileştirmeleri yaparak devam etmek lazım. Bununla ilgili de Hükümetimiz zaten çalışıyor. Onu da Başbakanımız önümüzdeki günler içerisinde kamuoyu ile zaten paylaşır.

Paket ne zaman hayata geçecek?
Bu paketin içerisinde alım garantili fabrikalar da bulunuyor.  Özellikle 8 ilimizde devlet tarafından fabrikalar kurulup işletmesi özel sektöre verilecek. Buradan da alım garantili üretim yaptığımızın garantisini vereceğiz. Önümüzdeki günlerden itibaren bunlar peyder pey hayata geçecek.
 
Öncelikle hangi alanlarda orada üretim yapılması gerektiği belirlendikten sonra bunlar üretecek kişilerle yapılacak görüşmeler neticesinden sonra hayata bir bir geçecek. Zaten bir kısım teşviklerimiz şimdi de müracaat edenlere yönelik bir kısıtlama olmadan hayatta. O bölgelerde stadyum yapacağız zaten yapılmaya başlandı. Hedefimiz bütün bu teşvikler hayata geçtikten sonra her yıl 40 bin istihdamı öngörüyoruz. Ve bu 40 bin istihdam tabii asgari bu 200 bine kadar da çıkabilecek.

Kredi kartına taksit sayıları
Kredi kartına taksit olayı Başbakan Yardımcımız Nurettin Canikli başkanlığında yürütülüyor. Bizim burada hükümet olarak amacımız her şeyden önce taksit sayısının cari açığa yol açmayacak şekilde ama iç tüketimi piyasayı da rahatlatacak bir şekilde düzenleme yapmak.

Daha çok yerli üretimi teşvik edecek iç piyasayı teşvik edecek bir düzenleme yapılmasından yanayız ve çalışmalarda bu şekilde gidiyor. Burada biz örneğin şimdiye kadar gıda tüketiminde ve market harcamalarında taksitlendirme yapılmıyordu ama şimdi daha net olmamakla birlikte örneğin gıda ve market taksitlendirilmesi 2 ve ya 3 taksit yapılabilir gibi ve ya işte kırtasiyelerde yine aynı şekilde bu çalışılabilir. Akaryakıtta karar verilmiş bir durum yok ancak ifade ettiğim gibi buradaki ölçü cari açığı arttırmayacak talep patlaması oluşturmayacak lüks tüketimi teşvik etmeyecek örneğin cep telefonları ve ya bilgisayarlar noktasında bir taksit artırılması düşünülmüyor. Mobilyalar konusunda, beyaz eşya yerli üretim noktasında bu sayı artırılabilir.

Bakanlığımızın yaptığı bir çalışmaya göre yılın ilk 7 ayında toplam ihracatımızın %40’nı toplam ithalatımızın ise %14’nü tüketim mallarının oluşturduğunu görüyoruz. Bu önemli rakam değer cinsinden baktığımızda ise tüketim malları bakımından dış ticaret fazlası veren bir ülkeyiz. 2016’nın ilk 7 ayında 32.3 milyar dolarlık tüketim malı ihraç ettik. 15.9 milyar dolarlık da tüketim malı ithal ettik. Dolayısı ile bu durum bizim bugüne kadar uyguladığımız disiplin politikaları sonucu olarak karşımıza çıkıyor.
2016 yılının Ocak- Temmuz döneminde dış ticarette tüketim malları bakımından 16.4 milyar dolarlık tüketim malı fazlamız var. Biz bu politikaları gevşetip ithal tüketim mallarımızı arttırmak istemiyoruz.

FETÖ ile mücadele 
Bakanlığımızdan 170 personelimizi ihraç ettik. 152 personelimizi açığa aldık, yaklaşık 200’ün üzerinde personelimizin de incelemesi devam ediyor.

Özellikle cerrah titizliği içerisinde kimseyi mağdur etmeden hak edenin hakkını vererek çalışmalarımıza devam ediyoruz. Birçok kritere bakarak karar veriyoruz. Baylock’dan tutun da, 17-25 Aralık’tan sonra çağrı üzerine yine para yatıranlara, Cumhurbaşkanımızın 17-25 Aralık’tan sonra bu yapıya mensup okullardan çocuklarınızı alın demesine rağmen, çocuklarını okutmaya devam edenler, bu yapıya mensup kişilerin referansları ile girip hala o yapıyla irtibatını devam ettirdiğine dair istihbari raporların varlığından tutun da vicdani kanaate kadar birçok ölçüyü dikkate alarak incelemelerimizi yapıyoruz.

İnsanın olduğu heryerde yanılma payı vardır. Ama hata payının çok yüksek olmadığını görmüş oluyoruz. Bakanlığımızdan yaptığımız soruşturma neticesinde, bu yapı ile alakası olmadığını tespit ettiğimiz 24 personelimiz görevine geri dönmüştür.

Sınır Kapıları 
Özellikle sınır güvenliği ve kapılarımızın güvenliği noktasında azami gayret gösteriyoruz. Çalışmalarımızı da bu yönde yapıyoruz. Daha önce iki yıla yakındır Türkiye’nin karşı tarafındaki durum nedeniyle Karkamış Kapımızı kapatmıştık. Ne insan girişine ne de ithalat, ihracat işlemlerine izin vermiyorduk.

Kapımızı yeniden açtık, insani yardımları başlattık. Sınır ticaretinde de Valiliğimizi yetkilendirerek gerekli kontrolleri yaptıktan sonra izin veriyoruz.Üzümlü Sınır Kapımızı ve Esendere Sınır Kapımızı geçişlere açtık.

Bir yandan sınırlarımızın güvenliği için duvarlarımızı örerken kapılarımızın da güvenliğini sağlayarak insanların geçişlerini ve ticaretini bu kapılar üzerinden yapmasını istiyoruz. Teknik ihtiyaçlar ve güvenlik konusunda hiçbir sıkıntımız yok. Kapılarımızdaki geçişler sorunsuz devam ediyor.