Türkiye Cumhuriyeti

TİCARET BAKANLIĞI

Bakan Tüfenkci, Habertürk canlı yayınına konuk oldu

Bakan Tüfenkci, İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Yönetmeliği hakkında bilgi verdi, "Yetki belgesi alan esnaf ve sanatkarlarımız bu işi yapacak. Garanti şartı getireceğiz. Araç ticareti yapanlar özellikle motor, şansıman, elektrik aksamlarında 3 ay ya da 5 bin kilometre bazında garanti verecekler" dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Habertürk TV canlı yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu, Bakanlık çalışmaları hakkında bilgi verdi. 

İkinci el motorlu kara taşıtları ticaretinde önemli değişiklikler getiren yönetmelik hakkında bilgi veren Bakan Tüfenkci, şöyle konuştu:

"Bugüne kadar bir yasal boşluk vardı. Birtakım mağduriyetler oluşuyordu. Kaide ve kuralları belli olmadan devam eden bir ticaret vardı. Alım-satım yapanları koruyarak bu genelgeyi yayınladık. Her önüne gelen bu ticareti yapamayacak. Yetki belgesi alan esnaf ve sanatkarlarımız bu işi yapacak, bu belgeleri de ticaret il müdürlüklerimizden alacaklar. Belli şartları olacak bu belgeyi almak için de. Garanti şartı getireceğiz. Özellikle motor, şansıman, elektrik aksamlarında araçlara temiz deniliyorsa 3 ay ya da 5 bin kilometre bazında garanti verecekler. Kilometre bazında 160 bin kilometreye kadar olan araçlarda ekspertiz şartı getiriyoruz. O aracın gerçek kilometresi olup olmadığını görecekler. Tanıtım kartında da şaze numarasını, hasarı olup olmadığına da ulaşabilecekler. Araçta boya var mı değişen parça var mı onu da belirtecek. Tam istatistikler belli olmamakla beraber yılda 3 milyona yakın ikinci el araç alım-satımı yapıldığı belirtiliyor. Bu anlamda da oluşan mağduriyetlerin giderilmesi adına önemli bir düzenleme. Bu noktada tüketicilerimiz lehine de düzenlemeler var."
 

Taşınmaz ticareti yönetmelik taslağı
"Bununla ilgili hazırlıklarımızı da bitirdik. İlgili sektörlerde faaliyet gösrteren vatandaşlarımızın görüşüne açtık. Teklifler ve öneriler varsa, bunlarla ilgili çalışmalar ve görüşleri aldık. İkinci el emlak piyasasında da ciddi anlamda boşluk var. Bunun yasal düzenlenmesinin de yapılması gerektiğini biliyoruz. Özellikle yeni mağduriyetlerin olmaması ve yasal boşlukların doldurulması gerektiği notkasında yoğun talepler vardı, çalışmaları başlattık. İnşallah son değerlendirme ile yönetmelik haline getirip Başbakanlığa göndereceğiz. Satıcıların yeterliliği, fiziki alanların belirlenmesi, emlak fiyatlarının belirlenirken ekspertiz raporu alınması noktasında önemli düzenlemeler var." 

Süt fiyatları düzenlemleri
"Fiyatlardaki yükselişin nedenlerini iyi araştırmak lazım. Özellikle Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığımız ile beraber çalışıyoruz. Makul fiyatları bulmamız lazım. Yem fiyatlarını düşürmek ve yeterli üretimi sağlamak lazım. Arzı artırarak talep ile arzı dengelemek lazım. Gerekli desteği veriyoruz."
Yatırım Reform Paketi
"Özellikle biz AK Parti hükümeti olarak yatırımcının önündeki engelleri kaldırmak için düzenlemeler yapıyoruz. Hükümetimiz, ülkemizdeki üretimi artırmaya yönelik ihracata olumlu katkılar yapıyor. Türkiye'de iş yapma kolaylığını dünyaya duyuruyor olacağız. Kendi yatırımcımıza da kolaylıklar sağlıyoruz. Daha da kolaylaştı her şey."