Türkiye Cumhuriyeti

TİCARET BAKANLIĞI

Bakan Tüfenkci, Kilis'te

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, çeşitli temaslarda bulunmak ve sınır kapılarını yerinde incelemek amaciyla Kilis'e hareket etti.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, çeşitli temaslarda bulunmak ve sınır kapılarını yerinde incelemek amaciyla Kilis'e hareket etti.

Bakan Tüfenkci'nin ilk olarak Kilis Valisi Mehmet Tekinarslan'ı makamında ziyaret etti. Ardindan gazetecilere açıklama yapan Bakan Tüfenkci,  Kilis'in tarihi gelişime, dönüşüme ve gelişime açık olduğunu belirtti.

Kilis'in çok değil 5-6 yıl sonra çok farklı bir noktada olacağına inandığını ifade eden Tüfenkci, şunları kaydetti:

"Kilis, özellikle Suriye'deki iç gelişmelerden dolayı almış olduğu göç ve misafirperverliği ile Suriyeli kardeşlerimize ev sahipliği yapmasıyla gündeme gelen ve bu konuda da elinden gelenin en iyisini yapan illerimizden birisi. Baktığımız zaman Suriye'ye açılan Öncüpınar Sınır Kapısı ve onun getirmiş olduğu ticaretin ve yine Suriye'deki gelişmelere parelel olarak hukiken var olan ve fiilen daha da geliştirilmesini düşündüğümüz Çobanbey Sınır Kapısı ile beraber farklı bir noktaya taşınacaktır."
Bakan Tüfenkci, Organize Sanayi Bölgesi'nin harekete geçmesi ve hükümetin desteğiyle kentin ticaretinin her geçen gün daha da iyiye gideceğini bu günde bu doğruluda bazı temaslarda bulunacağını kaydetti.

Bakan Tüfenkci ardindan Ticaret ve Sanayi Odasi'nın düzenlediği toplantida iş adamlariyla bir araya geldi.

Burada yaptığı konusmada Bakan Tüfenkci, Türkiye'nin bir yandan DEAŞ, PKK, FETÖ, DHKP-C gibi terör ögütleriyle mücadele ettiğini bir yandan ise ekonomisini büyütmeye çalıştığını kaydetti.
Bakan Tüfenkci, ülkeye yakın coğrafyalardaki olaylara bakıldığı zaman bir çok noktada Türkiye'ye yönelik bir operasyon olduğununun görüldüğünü vurguladı.
Türkiye'nin bu operasyonlara dur demek, bu oyunları bozmak için mücadele ettiğini belirten Bakan Tüfenkci, şunları söyledi:

"İşte yakın zamanda Kuzey Irak'ta ki referandumu herkes hatırlıyor, esasında bu referandumu sonuçları ve etkileri bakimindan bölgenin tamamına etki edebilecek boyuta getirerek İsrail'in veya bir başka ülkenin kapsama alanı haline getirecek girişimdi. Elbetteki Türkiye müsade etmezdi nitekim etmedi de ve baktığımz zaman özellikle Kuzey Afrika'daki olaylardan tutun Ortadoğu ve bölgemizde yaşanan bütün olayların birbirleriyle de ilintili olduğunu görüyoruz." 

Bakan Tüfenkci, ülkeye gelen mültecilere Türk insanının onuruna yakışır bir şekilde muamele yapıldığına dikkat çekerek, 
"Bırakın yakın komşularımızı Arakan'daki müslümanlara yapılan zulme de Türkiye kendi medeniyetinden aldığı güç ve geçmişinin kendine yüklediği sorumlulukla oralara kulaklarını tıkayamadı dünya tıkadı ama Türkiye tıkamadı. Oralara da gitti Türkiye Kızılay vasıtasıyla AFAD vasıtasıyla kamplarını kurdu kurmayada devam ediyor oradaki insanlara da sahip çıkıyor. çünkü biz sadece maddiyata değil, maneviyata da inanan bir iktidarız ve dualara da inanıyoruz." dedi.

ÇAMUR AT IZI KALSIN SIYASETIYLE MUHALEFET YAPILMAZ

2017 yılına güçlü girildiğini kaydeden Bakan Tüfenkci, 2018'de de milletle beraber yollarına devam edeceklerini ifade ederek konusmasini şöyle sürdürdü:

"Bu günlerde yalanla dolanla iftira ve kumpaslarla esasında millete bir fatura ödetme noktasında birileri gayret gösteriyor. Ama baktığımız zaman Cumhurbaşkanımız her daim ifade ettiği gibi yalancının mumu yatsıya kadar yanar. Belgeleri göster dediğiniz de hani yurt dışına para kaçırdı diyenler cumhurbaşkanımızın yakınlarının ve dünürlerinin veya evladının bir tek belge ispat edemiyor. Ondan sonra yurt dışındaki para transferlerini veya ticari noktadaki bir takım para transferlerini yurt dışına para transfer etmiş gibi ifade etmeye çalışıyor. Bu seferde ondan çark ediyor. Şimdi çamur at izi kalsın siyaseti ile Türkiye'nin yönetilemeyeceğini her daim muhalefette kalarak millet onlara esasında öğretmiş oldu ama onlar anlamıyorlar. Her defasında şu kadar oy alamazsam istifa edeceğim dediğinde yine istifa etmeyen malesef sözünden her daim çark eden bir muhalefetle Türkiye yoluna devam etmek zorunda kalıyor."ÖNCUPINAR SINIR KAPISINI BÜYÜTECEĞIZ

Öncüpınar Kapısı'nın Kilis için ne kadar önemli olduğunu bildiklerini kaydeden Bakan Tüfenkci, buranın kapatılmasının mümkün olmayacağını bildirdi.

Sınır kapısının büyütüleceğini açıklayan Tüfenkci, "Mevcut halinden daha modern bir hale getirerek daha da büyüteceğiz ve oranın işlevini daha da artırmamız ve Kilis'in ekonomisiyle entegre etmemiz noktasında da sınır ticaretini de geliştirecek adımları da çok yakında sizlerle paylaşacağız. Dolayısıyla Çobanbey açılacak Öncüpınar kapanacak sözleri gerçekleri yansıtmıyor." diye konuştu.

SINIR TICARETINI GELISTIRECEGIZ

Bütün Türkiye'de olduğu gibi sınır ticaretini geliştirme noktasında bir çalışma içerisinde olduklarını aktaran Bakan Tüfenkci, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Yakında onu da bitirdiğimiz de kamuoyuyla paylaşacağız ekonomi bakanlığımızla birlikte çalışıyoruz yepyeni bir model. İnşallah Kilis'i de o modele dahil ederek ticaretinin hem çeşitlenmesini hem de gelişmesini hem de buradaki esnafın da bu ticaret içerisinde yer almasını sağlayacağız. Bu sadece Kilis özelinde değil Hakkari'den Ardahan'a, Iğdır'a sınırda bulunan tüm illeri kapsayacak."