T.C.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı

Bakan Yazıcı 2012 KAYSO Sanayi Gecesine Katıldı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, ''Türkiye AB üyesi olsaydı Avrupa'nın 2011 yılı ekonomik büyümesi yüzde 1,8 olacaktı'' dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, ''Türkiye AB üyesi olsaydı Avrupa'nın 2011 yılı ekonomik büyümesi yüzde 1,8 olacaktı'' dedi.
Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) tarafından bu yıl 8'incisi düzenlenen 2012 Sanayi Gecesi'ne Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Kayseri Valisi Şerif Yılmaz, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve çok sayıda sanayici işadamı katıldı.Bakan Yazıcı gecede yaptığı konuşmada, Türkiye'nin geçen yıl yüzde 8,5 büyüdüğünü belirterek, ''Avrupa'nın büyüme oranı yüzde 1,5 olarak gerçekleşti. Türkiye 8,5 büyüme oranıyla AB üyesi olsaydı Avrupa'nın 2011 yılı büyümesi 1,8 olacaktı. O kadar da bir katkımız olacaktı'' diye konuştu.
Türkiye'nin ekonomik imkanlarının iyi olduğunu ifade eden Bakan Yazıcı, şöyle devam etti:
''Ama bizim en büyük zenginliğimiz Türk milleti olarak kardeşliğimiz. Etnik mensubiyetimiz ne olursa olsun bunlar zenginliğimiz. Dolayısıyla terörist unsurlarla kendisini Kürt, Çerkez, Laz her neyse ifade eden kardeşlerimizi mutlaka ayıralım. Ayırıyoruz, bu konudaki hassasiyetimizi sürdürelim. Elbette ki devletin güvenlik kuvvetleri teröristlere karşı onların anladığı dilden mücadelesini sürdürüyor. Buna devam edecektir. Bu konuda da büyük bir hassasiyet içerisinde olacağınızı umuyorum''
“Türkiye gerek ekonomideki  güçlü ve güvenli duruşu ve   gerekse aktif özel sektörü ile dünyanın ekonomisi  parlayan yıldızları arasındadır. Türkiye  55 bin ihracatçısı ile 236 ülke ve bölgeye ihracat yapmaktadır. OECD’nin geleceğe doğru tahminlerine baktığımızda 2012-2017 yılları arasında OECD’ye üye ülkeler arasında Türkiye’nin en hızlı büyüyen ekonomi olacağı söyleniyor."
-Derenin taşı ile derenin kuşunu vuracaksın. Bunu en iyi yapan Kayserili sanayicilerimizdir-
"Bizin en değerli, en önemli zenginliğimiz, dünyanın her yerinde iş yapabilen, içinde bulunduğu coğrafyaya kolayca uyum sağlayabilen, risk almaktan korkmayan girişimci ruhtur. Bizim şu anda en önemli varlığımız Türkiye’nin insan kaynağıdır." Bakan YazıcıBir söz vardır, Derenin taşı ile derenin kuşunu vuracaksın. Bunu en iyi yapan Kayserili sanayicilerimizdir” diye konuştu.

Bakan Yazıcı"Gümrük idaresince  güvenilirliği onaylanmış firmaların gümrük beyannamesini elektronik ortamda gümrüğe sunması için kağıtsız beyan uygulaması olacak. Beyanname eklenmesi gereken belgeler sonradan kontrol edilmek üzere firmalar tarafından muhafaza edilecektir. İhracatta mavi hattan yararlanan yani Onaylanmış Kişi Statüsü’ndeki yaklaşık 800 firma bu imkandan faydalanacaktır. Bakanlığımız kağıtsız beyandan sonraki hedefi gümrük beyannamesine eklenen elektronik ortamdaki taranmış belgeleri de tamamen kaldırmaktır. Böylece gümrük işlemlerini kağıtsız ve insansız bir ortamda uygulanır hale getiren tek pencere uygulamasına geçeceğiz” diye konuştu.

“Mecliste yasa yaparken muhalefetin bizi engellemesi canımızı çok sıkıyor. Zaman kaybı yaşıyoruz. Bu açıdan aradaki açığı kapatmak zorundayız. Sorunlar yapılacak olan tüzüklerle çözülecektir” ifadesinde bulundu.Bakan olduğu ilk dönemde İzmir'de yaşadığı bir olayı anlatan Hayati Yazıcı, Danıştay kararının gecikmesinin getirdiklerini şöyle aktardı:
''2002 yılında Türkiye'nin ihracat rakamı ortada. Alsancak Limanı özelleştirildi. Danıştay tarafından onaylanması gerekiyor. Alan müteşebbis önünü göremediği içinde yatırım yapamıyor. Yasaya göre Danıştay'ın özelleştirmeyle ilgili kararını bir ay içerisinde vermesi gerekir. Hukuk devleti ve yargı denetimi olacak. Ama karar tam 27 ay sonra belli oldu. İşlemler doğrudur denildi. Dünyada ekonomik krizler başladı. Özelleştirmede değerler düşmüş. O özelleştirme gerçekleşmedi. Türkiye 1 milyar dolar zarara uğradı. Türkiye'de bunu yaşadık''
Konuşmaların ardından KAYSO Meclis Başkanı Nurettin Okandan ve KAYSO Başkanı Mustafa Boydak, Bakan Yazıcıile Bakan Kılıç'a katılımlarından dolayı porselen vazo takdim etti.
Bakan Yazıcı ve Kılıç da İstanbul Sanayi Odası (İSO) ilk 500 büyük sanayi kuruluşu anketinde yer alan Kayserili firmalara plaket verdi.