Türkiye Cumhuriyeti

TİCARET BAKANLIĞI

Bakan Yardımcısı Çiftci, Moğolistan Büyükelçisi Bold Ravdan’ı kabul etti

Bakan Yardımcısı Çiftci, Türkiye ve Moğolistan arasında kökleri tarihe dayanan güçlü siyasi, ekonomik, kültürel ve insani bağlar olduğunu iki ülkenin bundan sonra da hep yakın dayanışma içinde olacağını söyledi.

Bakan Yardımcısı Fatih Çiftci, Moğolistan Ankara Büyükelçisi Bold Ravdan’ı ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu ifade etti. Bakan Yardımcısı Çiftci, Türkiye ve Moğolistan arasında kökleri tarihe dayanan güçlü siyasi, ekonomik, kültürel ve insani bağlar olduğunu iki ülkenin bundan sonra da hep yakın dayanışma içinde olacağını söyledi.
 
Türkiye ile Moğolistan ilişkilerinin her geçen gün gün daha da gelişmesinden büyük bir mutluluk duyduğunu ifade eden Çiftci “Türkiye ve Moğolistan, bölgesel ve uluslararası birçok konuda benzer görüşleri taşımakta, işbirliğinin sürdürmektedir” dedi. İkili ilişkilere vurgu yapan Çiftci “Moğolistan 2011 yılında kabul ettiği "Dış Politika Konseptinde ABD, AB, Japonya, Güney Kore ve Hindistan'la birlikte Türkiye'yi de "üçüncü komşu" olarak zikretmiştir. Bu çerçevede, iki ülke hiç bir sorun olmadan ikili ilişkilerini yürütmektedir” dedi.
 
Ülkelerimiz arasında inşa edilen bu dinamiğin güçlü bir şekilde sürdürülmesine vurgu yapan Çiftci “Ticari verilerimize baktığımızda, dış ticaretimizin potansiyeli yansıtmadığı kanaatindeyim. Ticaret hacmimizin 250 milyon Dolara yükseltilmesi hedeflenmekteyiz Sayın Cumhurbaşkanımızın iki ülke ticaretinde koymuş olduğu hedefte 250 milyon Dolar. Biz Bakanlık olarak her türlü işbirliğine hazır olduğumuzu ifade etmek isteriz. Siyasi alanda ilişkilerimizin yakınlığı ile ülkelerimizin karşılıklı sunduğu fırsatlar ve potansiyelleri göz önüne alındığında, bu ticaret hacminin çok daha yukarılara taşınacağına inanmaktayız.” dedi.   
 
 İki ülke idarelerinin işbirliğine değinen Çiftci “Moğolistan’daki Büyükelçiliğimizce Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerimizin Moğolistan’da yatırım yapmalarına yönelik çalışmalar yürütülmektedir. Ben de en kısa zamanda Moğolistan’ı ziyaret ederek küçük ve orta ölçekli işletmelerimize ülkenizdeki yatırım imkânlarını ve işbirliği alanlarını göstermek istiyorum” dedi.
 
Çiftci, 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin Moğolistan Büyükelçisini de bilgilendirdi. Çiftci, konuşmasında “ Darbeyi önleyenler, çeşitli sosyal çevre ve siyasi görüşlere mensup Türk halkı olmuştur; tankların önünde durarak tarihi bir dayanışma sergilemiş ve demokratik haklarını geri almışlardır. Türk basını da darbe girişiminin önlenmesinde kilit bir rol oynamıştır. Bu amansız komploya karşı birleşen tüm siyasi partiler ve TBMM üyeleri, demokrasiye, meşru demokratik kurumlara ve Anayasa’ya kesin biçimde sahip çıkmıştır. Türkiye’nin şu anda Cumhuriyet’in ilanından beri görülmemiş duygular ile birbirine kenetlenmiş durumda olduğunu ifade etmek istiyorum.” dedi.
 
Büyükelçi Ravdan´ın uyuşturucu ile mücadele konusunda işbirliğinin artırılmasını ve bu konuda Türkiye’den eğitim almak istediklerini ifade etmesi üzerine Çiftci, Moğolistan ile işbirliği konusunda uyuşturucu ile mücadele ve diğer alanlarda her türlü eğitim ve işbirliğine bakanlık olarak açık olduğunu ifade etti. Gümrük idaremizin bilgi birikiminin uluslararası alanda çok etkili olduğuna vurgu yapan Çiftci “İstanbul’daki 3. Havalimanı 150 milyon yolcu kapasitesine sahiptir. Gerek 3. Havalimanı ve gerekse tüm hava limanlarımızla ilgili eylem planları hazırladık. İş akışı ve standart yapılanma getirdik. Birikim ve tecrübemizi sizinle paylaşma noktasında hazırız” dedi.
 
 
Moğolistan’ın Ankara Büyükelçisi Bold Ravdan ise Türkiye ile Moğolistan arasında başta ekonomik olmak üzere işbirliğinin artırılması temennilerini iletti.
 
Büyükelçi Ravdan,  2018’de Moğolistan’a yeni bir havalimanı açılacağını söyleyerek bu yeni hava limanında gümrük sahası oluşturulması için de destek istedi.