Türkiye Cumhuriyeti

TİCARET BAKANLIĞI

Bakan Yardımcısı Çiftci Van´da esnaflarla bir araya geldi

Gümrük ve Ticaret Bakan Yarımcısı Fatih Çiftci Van´da çeşitli temaslarda bulundu. Van Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliğini, KADEM Van Şubesini ve çeşitli basın kurumlarını ziyaret etti

Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftci memleketi Van´da çeşitli temaslarda bulundu. Van Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliğini, KADEM Van Şubesini ve çeşitli basın kurumlarını ziyaret etti.  Van Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı ve 19 oda başkanıyla bir araya gelen Çiftci, oda başkanlarının taleplerini ve önerilerini dinledi. Hükümetin Van'a yaptığı yatırımların değerlendirildiği toplantıda, esnaflara yönelik hizmetler de konuşuldu.
 
Esnafımızın kullandığı kredi miktarı 20 milyar lirayı aştı
 
Esnaf ve sanatkârların 2002 yılında Halk Bankası tarafından kullandırılan kredi miktarının sadece 153 milyon TL iken, Nisan 2017 sonu itibari ile 21,2 milyar lirayı aştığını ifade eden Çiftci, “ AK Parti hükümetleri döneminde esnaf ve sanatkârlarımız kalkınması için çok önemli icraatlar gerçekleştirilmiştir. Bakanlık olarak ta son yıllarda önemli hizmetlere imza attık” dedi.

Esnaf ve sanatkârlarımızın dünyadaki değişim ve dönüşüme intibakları amacıyla 2010 yılında Esnaf ve Sanatkârlar Değişim, Dönüşüm, Destek (3D) Strateji Belgesi hazırlandığını belirten Çiftci, “Hükümetimiz tarafından 2016 yılı sonunda esnaf ve sanatkârların da dâhil olduğu 15 binin üzerinde KOBİ’ye faizsiz kredi desteği verildi. 2017 yılı başında ise gelen yoğun taleplerin neticesinde 2,5 Milyar TL’lik bütçe ile 460 bin KOBİ’ye faizsiz kredi imkânı sağlandı. Esnaf ve sanatkârlarımız lehine vergi mevzuatında değişiklikler yapıldı. Esnafımızın 8 bin TL’ye kadar olan kazancı vergilendirilmiyor. Sosyal güvenlik destek primi kaldırıldı. Ulaştırma sektöründeki esnaflarımıza ÖTV istisnası sağlandı. Bununla birlikte esnaf ve sanatkârların sigorta primlerinde 5 puanlık indirim getirildi. Bu düzenlemelerin yanında Bakanlık olarak ta çok önemli çalışmalarımız oldu, olmaya da devam edecek. Halen birçok projemiz esnaf ve sanatkârlarımıza daha iyi bir ticari hayat sağlayabilmemiz için arkadaşlarımız tarafından çalışılıyor. Allah´ın izniyle esnafımızın önünü açacak yeni düzenlemeler, yeni icraatlarımız olacak” diyerek görüşlerini ifade etti.

Türkiye'nin altı ilinde bulunan laboratuvar merkezinin yedincisinin Van'a kurulmasının önemine de değinilen toplantıda, depolama merkezi ve lojistik üssün kentin ekonomisine katacağı katma değer değerlendirildi. Van'a gelen yaklaşık 450 bin İranlı turistin kentin ekonomisine katkısı değerlendirilirken, turistlerin Van'da kalış sürelerinin artırılması yönünde çalışmalara sunulacak katkı dile getirildi.   

Bakan Yardımcısı Çiftci, KADEM Van şubesini de ziyaret ederek yapılan faaliyet ve çalışmalar hakkında bilgiler aldı. KADEM'in yaptığı çalışmaların çok önemli olduğunu, bölge halkının KADEM gibi sosyal projeleri hayata geçiren oluşumlara ihtiyaç duyduğunu belirtti.
 
Kudüs kıyamete kadar Filistin´in başkenti olarak kalacak
 
Temasları kapsamında çeşitli basın kurumlarını ziyaret eden Gümrük ve Ticaret Bakan Yarımcısı Fatih Çiftci, ABD Başkanı Trump'ın aldığı kararın saçma sapan, yanlış, yanlı ve İslam düşmanlığına yönelik bir karar olduğunu belirterek, bu kararın dünya ve Ortadoğu barışına zarar verdiğini söyledi.
 
Çiftci, ABD Başkanı Trump'ın Kudüs'ü İsrail''in başkenti olarak kabul etmesinin çok yanlış olduğunu belirterek şöyle devam etti:

"Kudüs bizim ilk mescidimiz, ilk kıblemizdir. Kudüs bizim için kutsal bir alandır. Müslümanlar için önemli olan Kudüs, üç semavi din için de önemli bir coğrafyadır. İsrail'in işgalinden sonra bugüne kadar hep sorunlar yaşandı. İsrail sürekli bir zulüm politikası uyguladı. Gözyaşı ve sıkıntılara neden oldular. Birleşmiş Milletlerin İsrail 'in işgaliyle ilgili çok açık kararı var. BM'nin 1981 yılında aldığı karar açık ve nettir. Bu karar Kudüs'ün İsrail başkenti olamayacağı yönündeki en açık hukuki karardır. Trump, bu kararla pimi çekilmiş bir bombayı Ortadoğu'nun tam ortasına attı. Trump'ın bu kararı uluslararası hukuka ve BM'in kararlarına terstir. Trump'ın bu kararını kabul etmiyor ve kınıyoruz. İnsanlık adına, Müslümanlık adına kınıyoruz. Hassas dönemde alınan bu haksız karar İsrail'in yanlışlarının yanında durmaktır. Bu karara en büyük tepkiyi Türkiye ve Cumhurbaşkanımız gösterdi. Bu kararın açıkça kabul etmeyeceğini söyleyen Cumhurbaşkanımız, aynı zamanda çok iyi diploması yürütüyor. Cumhurbaşkanımız dünyanın birçok lideriyle görüştüğü gibi, bu ayın 13'ünde İslam İşbirliği Toplantısını topluyor. Cumhurbaşkanımızın bu çabası, dünya Müslümanlarına örnek bir çabadır. Başbakanımızın da çalışmaları oldukça önemlidir. Trump'ın aldığı bu kararın uyanışımıza neden olacağını düşünüyorum. Şuna inanıyorum ki, Kudüs kıyamete kadar Filistin'in başkenti olarak kalacaktır. Kararı lanetliyorum, kınıyorum. Yaşasın Filistin diyorum"