Türkiye Cumhuriyeti

TİCARET BAKANLIĞI

Müsteşar Aşcı, Genç Adım İ.İ.B.F. Topluluğu öğrencilerini kabul etti

Müsteşar Aşcı, Konya İlim Yayma Cemiyeti Mevlana Yurdu İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencilerinin oluşturduğu Genç Adım İ.İ.B.F. Topluluğu öğrencilerini kabul etti.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Cenap Aşcı,  Konya İlim Yayma Cemiyeti Mevlana Yurdu İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencilerinin oluşturduğu Genç Adım İ.İ.B.F. Topluluğu öğrencileri ile Bakanlık Konferans Salonunda bir araya geldi.

Öğrencilere Gümrük ve Ticaret Bakanlığı hakkında neler bildiklerini soran Müsteşar Aşcı, ardından  Bakanlığın faaliyet alanlarını ve çalışmalarını anlattı, Bakanlık birimleri hakkında bilgi verdi.

Müsteşar Aşcı, geçen yıla göre uyuşturucu yakalamalarının 7 kat arttığını vurgulayarak, öğrencilere uyuşturucuya karşı dikkatli olmaları tavsiyesinde bulundu.

Uyuşturucu yakalamalarının artmasında denetimlerin artırılmasının mı etkili olduğunu soran öğrencilere Müsteşar Aşcı, “Sadece denetimlerin artırılmasının etkili olduğunu söylemek doğru olmaz. Ülkemize ciddi olarak uyuşturucu gönderiliyor. Bunun iki sebebi var. İlki Doğu ve Güneydoğu’da yürütülen terörle mücadelede oradaki uyuşturucu ekim alanları yok edilerek denetim altına alınıyor. Dolayısıyla iç piyasada ham madde bulamadıklarından yurt dışından getirmeye çalışıyorlar. İkincisi de gençliğimizi bu şekilde bertaraf etmeye çalışıyorlar” yanıtını verdi.  

Müsteşar Aşcı, öğrencilere mutlaka bir hedef belirlemelerini tavsiye ederek, “Çalışın, sosyal hayattan uzaklaşmayın, yabancı dil öğrenin, mutlaka okuyun, aile bağlarınızı kuvvetli tutun, kararlarınızı vicdanınıza göre verin. En büyük derdiniz bu ülkenin kalkınması, bu ülkenin refahı olmalı. Bunun için de yapacağınız tek bir şey var: Aklınızı ve vicdanınızı asla kimseye teslim etmeyeceksiniz. “ dedi.

Ardından öğrencilerin sorularını yanıtlayan Müsteşar Aşcı, onlarla fotoğraf çektirdi.