T.C.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı

Müsteşar Aşcı, Uganda Ticaret ve Sanayi Bakanı Hon. Kafabusa Werikhe Michael'i ağırladı

Müsteşar Aşcı, 2015 yılında 29 milyon dolar seviyesinde olan iki ülke ticaret hacminin karşılıklı işbirliği ile artırılabileceğini kaydetti.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Cenap Aşcı, Türkiye Sanayici İş Kadınları ve İş Adamları Konfederasyonu’nun davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Uganda Ticaret ve Sanayi Bakanı Hon. Kafabusa Werikhe Michael ve beraberindeki heyeti Bakanlıkta ağırladı.

Bakanlık Toplantı Salonu’nda gerçekleşen görüşmeye, Uganda Ticaret ve Sanayi Bakanlığı ile Uganda’nın Ankara Büyükelçiliği temsilcilerinden oluşan Uganda heyetinin yanı sıra Türkiye Sanayici İş Kadınları ve İş Adamları Konfederasyonu temsilcileri de katıldı.

Görüşmede taraflarca her iki ülkenin gümrüklerde, tüketicinin korunması, kooperatifçilik, esnaf ve sanatkârlar alanlarında beraber çalışılabileceği vurgusu yapıldı.

Bakan Werikhe Michael, Uganda Hükümeti olarak diğer ülkelerin iş dünyası ile ilgili konfederasyonlarını yatırım yapmaları için Uganda’ya davet ettiklerini belirterek, Ugandalı işadamlarını da Türkiye’de iş yapmaları için teşvik ettiklerini dile getirdi.

Söz konusu ziyaret vesilesiyle Türkiye ile Uganda arasındaki mevcut iş imkânlarını değerlendirmek üzerine odaklandıklarını ifade eden Werikhe Kafabusa Michel, Türk işadamlarının Uganda’da, Ugandalı işadamlarının ise Türkiye’de yatırım yapmalarını arzu ettiklerini vurguladı. Uganda Hükümeti olarak diğer ülkelerin iş dünyası ile ilgili konfederasyonlarını yatırım yapmaları için Uganda’ya davet ettiklerini belirten Werikhe Kafabusa Michel, Ugandalı işadamlarını Türkiye’de iş yapmaları için teşvik ettiklerini dile getirdi.

Uganda’nın Afrika’nın merkezinde yer alan, coğrafi açıdan avantajlı bir ülke olduğunu belirten Werikhe Kafabusa Michel, Türk Hava Yolları’nın Uganda’ya her gün düzenli seferleri olduğunu sözlerine ekledi.

Afrika’nın 1,2 milyarlık nüfusuyla ülkemiz için önemli olduğunu ifade eden Aşcı, Uganda’nın lojistik ve pazara ulaşım açısından merkezi bir konumda yer aldığını belirterek yılda 150 milyon yolcu hedefiyle İstanbul’a yapılan üçüncü havalimanının faaliyete geçmesi ile birlikte dünyanın dört bir yanına düzenlenecek seferler çerçevesinde Türkiye ile Uganda arasındaki ilişkilere de katkı sağlanacağını sözlerine ekledi.

Müsteşar Aşcı, 2015 yılında 29 milyon dolar seviyesinde olan iki ülke ticaret hacminin, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı olarak ticaretin daha güvenli ve kolay hale getirilmesi ile artırılabileceğini kaydetti.